Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii to pierwszy krok ku poprawie zdrowia psychicznego. W artykule tym przyjrzymy się kluczowym kryteriom, jakie warto brać pod uwagę podczas wyboru psychoterapeuty. Zastanowimy się również, kim jest psychoterapeuta i w jakich problemach może nam pomóc.
Kim Jest Psychoterapeuta i Jakie Problemy Rozwiązuje?
Psychoterapeuta to specjalista do spraw zdrowia psychicznego, który zdobył odpowiednie kwalifikacje w zakresie Psychoterapii. Warto zwrócić uwagę na nazwę specjalisty oraz opis w którym powinny być zawarte informacje na temat odbytego czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego.
Obszary, w których psychoterapeuta może okazać się pomocny, obejmują m.in. trudności emocjonalne, lęki, depresje, kryzysy psychiczne, zaburzenia osobowości czy kłopoty w relacjach lub bliskich związkach.
Wybór Psychoterapeuty – czym się kierować?
Różnorodność nurtów psychoterapeutycznych może sprawić, że wybór staje się trudny. Ważne jest to, aby oprócz sprawdzenia lokalizacji oraz wolnych terminów, przeczytać informacje o psychoterapeucie zamieszczonych na jego profilu lub stronie internetowej. Z tych informacji możemy dowiedzieć się, gdzie psychoterapeuta zdobył wykształcenie oraz gdzie zdobywał doświadczenie. Ważne jest również sprawdzenie czy psychoterapeuta poddaje swoją pracę regularnej superwizji.
Psychoterapia Psychodynamiczna, Integratywna, Poznawczo- Behawioralna czy Gestalt?
Wiedza o nurtach psychoterapeutycznych w pigułce.
Psychoterapia Psychodynamiczna – opiera się na założeniu, że czynnikiem leczącym jest relacja terapeutyczna. Podczas sesji terapeutycznych pacjent swobodnie opowiada o aktualnych wydarzeniach z życia które są dla niego ważne i w których zauważa największe trudności. Wspólnie z psychoterapeutą pacjent omawia jakie emocje wiążą się z tymi wydarzeniami oraz sprawdza czy aktualne wydarzenia nie są podobne do tych które wydarzyły się w przeszłości pacjenta. Nurt ten wykazuje dużą skuteczność w leczeniu zaburzeń osobowości.
Psychoterapia Integracyjna – elastyczny nurt terapeutyczny które swoje założenia czerpie z wielu innych nurtów (poznawczo-behawioralny, gestal, psychodynamiczny, systemowy) integrując je w jedną całość. Psychoterapeuta w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta stosuje różne techniki terapeutyczne. Między psychoterapeutą a pacjentem buduje się współpraca oparta na poszukiwaniu zasobów oraz poszerzania świadomości.
Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna – polega na uświadamianiu pacjentowi jego schematów poznawczych które tkwią u podstaw irracjonalnych przekonań pacjenta i które prowadzą do powstania nieprzyjemnych emocji. Podczas sesji terapeutycznych pacjent uczy się technik radzenia sobie z emocjami oraz rozpoznawania czynników wywołujących negatywne emocje czy ataki paniki. Terapia ta jest rekomendowana dla osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, atakami paniki oraz depresją.
Psychoterapia Gestalt – nurt teraputyczny mający na celu ujawnienie przez pacjenta „Ja prawdziwego” co prowadzi do identyfikacji uczuć i pragnień, odróżnienia ich od potrzeb innych ludzi. Psychoterapeuta stara się stworzyć pacjentowi warunki do pełnego doświadczania siebie do poszerzenia świadomości, polegającego między innymi na doświadczaniu przeciwieństw. Psychoterapeuta dąży do tego aby wybory życiowe pacjenta były zgodne z autentycznymi pragnieniami pacjenta.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze psychoterapeuty?
Oprócz upewnienia się, że terminy wizyt są dostępne w dogodnych dla Ciebie godzinach, a lokalizacja jest dla Ciebie wygodna, przy wyborze psychoterapeuty warto zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy. Warto zorientować się, czy terapeuta ma doświadczenie w pracy z problemami które cię dotyczą. Można to zrobić czytając opis zamieszczony na stronie lub profilu psychoterapeuty. Każdy terapeuta ma swój unikalny styl. Przejrzyj opinie, by dowiedzieć się, czy styl danego specjalisty pasuje do Twoich preferencji. Możesz też przyjrzeć się czy nurt, w którym pracuje psychoterapeuta jest dla ciebie odpowiedni. Zapytaj o zasady płatności, politykę odwołań i inne kluczowe aspekty, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości. Sprawdź, czy terapeuta przestrzega zasad etyki zawodowej i respektuje prywatność swoich pacjentów.
Znalezienie odpowiedniego psychoterapeuty może być procesem wymagającym, ale zrozumienie tych kluczowych kwestii ułatwi podjęcie mądrej decyzji dotyczącej Twojego zdrowia psychicznego.
Zaufaj naszym najlepszym specjalistom i umów swoją pierwszą wizytę już dziś. Możesz wybrać formę Online lub stacjonarną.
Nie czekaj !